HECE YÖNTEMİ Hakkında;

HECE YÖNTEMİYLE OKUMA YAZMA kitabı okuma yazmada zorluk çeken, Ses Temelli Cümle Yöntemiyle okuma yazma öğrenemeyen öğrenciler ve yetişkin bireyler için hazırlanmıştır.


Setin içinde tamımı renkli 3 adet kitap bulunmaktadır.

Kitabın ilk aşamasında a sesi ile biten açık heceler bulunmaktadır. Daha sonra diğer sesli harflerle biten hecelerin öğretimi mevcuttur. Son aşama ise öğrenilen açık hecelere ses birleştirerek 3 harfli hece çalışmalarına yer verilmiştir.

Kitabın SİHİRLİ HECELER adlı 444 parçadan oluşan magnetli materyali vardır. Burada kitaptaki tüm hecelere yer verilmiştir. Her heceden ve harften ikişer adet vardır. Materyalin içinde magnetlerin çalışılması için bir levha vardır ve bu levhanın arka tarafına yazı çalışmaları yapılabilmektedir. Kutuda levha için kalem bulunmaktadır. Bu materyalin en önemli özelliği heceler 2x2cm iken harfler 2x1cm’dir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en zorlu kısım olan 3 sesli heceleri oluştururken bu ayrımın farkını görebileceksiniz.

Kitabın bir diğer materyali ise ÇİFT TARAFLI KARTLAR olan yine 444 parçadan oluşan ve ön yüzünde kitapta bulunan tüm hecelere yer verilmişken; arka yüzünde kavram ve varlıklara(renk kavramı, sayı kavramı, büyük küçük kavramı, az çok kavramı, uzun kısa kavramı, mekanda konum, tek çift kavramı, diğer kavramlar, hayvanlar, meyveler(yaz-kış), sebzeler, giysiler(yaz-kış), taşıtlar) yer verilmiştir. Burada da heceler 5,5x8,5cm iken harfler 3x8cm’dir. Tüm heceler ve seslerden ikişer kart vardır. Kitaptaki tüm hecelere yer verilmiştir.